2 dakikada ameliyat yapan robot!

Robotlar, beyin ameliyatlarında doktorlara yardımcı olacak! Karmaşık ameliyatlar için geliştirilen robot, 2 saatlik beyin ameliyatını 2.5 dakikaya indirebilecek yetenekte.

Utah Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan hatası faktörünü ortadan kaldırmak için yeni bir robot geliştirdi. Ekibin geliştirdiği robot, Karmaşık bir cerrahi tamamlamak için gereken süreyi 50 kat azaltabiliyor. Kafatasına girmek için gereken süreyi 2 saatten 2,5 dakikaya indiriyor.

Nasıl Çalışıyor?

Robot, toplanan verilere göre kafatasının zayıf alanlarına yönlendirilir. CT tarayıcıları programcıya, sinirlerin bulunduğu yeri ve damarlar bölgelerini gösteriyor. Daha sonra ameliyat için en uygun yer belirlenerek 1 mm’lik matkap ile ameliyat için yol açılıyor.

2 saatlik ameliyatı 2,5 dakikaya indiren robot, hayat kurtarıcı özelliklerin yanı sıra uzun vadede potansiyel tasarruf sağlar. Daha kısa ameliyat süresi ameliyat başına daha düşük maliyetlere işlem tamamlanabilir. Ayrıca bir hastanın anestezi altında kalma zamanı da düşürülebilir.

Robotik ve otomasyon, doktorların ameliyat yapma biçimini yavaş yavaş dönüştürüyor. Robotlar, ameliyatlardaki insan kaynaklı hataların önüne geçebilmek için kritik önem taşıyor.

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir