4G’den 50 kat hızlı : 5G

5G-02

 

Japonya, Güney Kore ve Çin gibi ülkelerin 5G teknolojisine geçiş için büyük yatırımlar yaparak giriştiği hazırlıkları bir süredir teknoloji dünyasında biliniyor.

Samsung ve Huawei gibi doğulu teknoloji devlerine şimdi İsveçli Ericsson da katıldı. Yapılan açıklamaya göre Ericsson saniyede 5 gigabit’e kadar çıkan hızlarda veri akışı sağlayan 5G teknolojisini test etmeye başladı. Deneme çalışmalarıyla birlikte Ericsson ağ kullanımına ilişkin çeşitli veri ve öngörüleri de paylaştı.

 

Ericsson’ın öngörülerine göre, 2019 yılı itibarıyla ABD ve Kanada’daki mobil paketlerin yüzde 85′i 4G olacak. 5G’ye hazırlık yapan ülkeler arasında en yüksek 4G kullanım yoğunluğuna sahip ülke ise yüzde 50 ile Güney Kore. Aslında bu ülkelerdeki altyapı 5G’ye şimdiden hazır olsa da, 4G’den 50 kat daha yüksek hızlara ulaşabilen yeni teknolojiye 2020′ye kadar geçiş yapılmayacağı düşünülüyor.

 

5G’nin getireceği tek avantaj telefon ve tabletlerde hızlı veri akışı olmayacak. Cihazlar arası (M2M) veri akışı da 5G ile hızlanacak; yani giyilebilir teknoloji, akıllı cihazlar, otomobiller ve diğer bağlı teknolojiler arasındaki iletişim çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek. Tabii hızlı veri akışına imkan veren bu teknolojiler yaygınlaştıkça veri iletim kapasitesinin de artması gerekecek; Ericsson 2019′a kadar bant genişliği talebinin on kat artacağını düşünüyor.

 

Kaynak : LOG

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir