Drone’larla gökyüzünde 8K dönemine geçiş [Video]

CES 2020’de Autel Robotics tarafından tanıtılan EVO 2 adlı katlanabilir Drone modeli 8K çözünürlüğe kadar çıkabilen kameraları ve aynı anda 64 nesneye kadar algılama yapabilen sensörleri ile oldukça iddialı.

Ticari Drone sektörünün açık ara lideri DJI olsa da farklı firmalar rekabeti ısıtacak modeller çıkarmaya devam ediyor. Autel Robotics katlanabilir yapıdaki EVO 2 Drone modelini CES 2020 fuarına getirdi.

EVO 2 özellikleri

EVO 2 modeli motorları katlandığı zaman çantanıza sığacak hale geliyor. Özellikle kamera ve görüntü işleme tarafındaki yetenekleri ile DJI muadillerine kafa tutacak yapıda. EVO 2 modeli 3 farklı versiyon ile gelecek.

Standart EVO 2 versiyonu 0.5 inç CMOS sensör barındırıyor. Sensör 6K ve 8K çözünürlük seçeneklerine sahip. EVO II Pro versiyonu 1 inçlik CMOS sensörde 5472×3648 piksel çözünürlük sunuyor. EVO 2 Dual ise aynı 0.5 inçlik CMOS sensörün yanına bir de FLIR termal kamera ekliyor.

EVO 2 tek şarj ile 40 dakika havada kalabiliyor. Ulaşabildiği hız ise saatte 70Km. Görsel işlem sensörleri ve sonar sensörleri sayesinde EVO 2 modeli aynı anda 64 nesneyi tanımlayabiliyor, engellerden kaçınıyor ve güçlü rüzgarlara karşı durabiliyor. Henüz EVO 2 için çıkış tarihi açıklanmadı.

Autel Robotics, karşımıza 8K video çekebilen Evo 2 drone modeli ile çıktı. Bu hava aracı üç farklı versiyona sahip. Normal model 0,5 inç CMOS sensörüyle 8K video ve 48 megapiksel fotoğraflar çekebiliyor. 120 Mbps kayıt yapan ve ISO 100-3.200 arasını kullanan bu cihaz, gökyüzündeki kalite çıtasını artırıyor. Diğer model ise “Dual” takısına sahip. Bu model 8K kamera yanında Flir Boson termal sensör barındırıyor.

“Pro” takılı son model ise 1 inç boyutundaki 20 megapiksel sensörüyle 6K video çekebiliyor. F2.8 – F11 değişken diyafram ile gelen ürün, ISO 100-12.800 arasını aktif olarak kullanabiliyor. 1 inç gibi büyük sensörüyle 8K modelden daha mantıklı gibi duran 6K’lık “Pro” Evo 2 drone modeli, diğer versiyonlar ile ortak olarak 7.100 mAh pille tam 40 dakika gökyüzünde kalabiliyor. 72 km/s hıza çıkabiliyor olmaları dikkat çeken drone’ların, 9 km menzil içerisinde kontrol edilebildiği aktarılıyor.

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir