DSLR kalitesine bir adım daha yaklaşıldı : Lumia 950 XL


WP_20150906_10_02_20_Rich_LI

 

Akıllı telefonların kameraları arasında son zamanlarda büyük bir rekabet yaşanıyor. Sosyal ağlardan fotoğraf paylaşmanın revaçta olduğu günümüzde kullanıcılar da en iyi kameraya sahip telefona sahip olmak istiyor. Daha önce 41 megapiksel çözünürlüğündeki kamerasıyla ilginç bir çıkış yapan Nokia, Microsoft bünyesinde kamera konusundaki iddiasını sürdürmeyi amaçlıyor. PureView teknolojisi ve Zeiss lense sahip yeni Lumia 950’den gelen ilk fotoğraflar, Microsoft’un kamera konusunda akıllı telefonlar arasında zirveye oturabileceğini gösteriyor.

Her iki telefonda da 20 megapiksel çözünürlüğünde gelişmiş BSI sensörüne sahip kamera kullanılıyor. 1.9 diyafram açıklığındaki Zeiss lenslerin kullanıldığı kamera için ayrıca 3 LED’li flaş da mevcut. Beşinci nesil optik görüntü sabitleme teknolojisinin kullanıldığı kamera 12.800 ISO değerine ve 4K video desteğine sahip. Yayınlanan görsellerde de görülebileceği üzere yeni Lumia’larla çekilen görüntülerde renkler oldukça canlı ve doğru görünüyor. Fotoğraflara yakınlaştırma yapıldığında bile çok fazla bozulma yaşanmaması önemli bir detay olarak göze çarpıyor. Düşük ışık koşullarında da başarılı bir iş çıkaran yeni cihazlarda flaşlı çekimler de gayet iyi görünüyor. Dinamik flaş adı verilen özelliğe sahip kamera, hem flaşlı hem de flaşsız olarak çektiği iki fotoğrafla ışığın en iyi şekilde kullanılmasını sağlıyor. Zengin çekim modu sayesinde çekim yapıldıktan sonra bile ışığın düzeyini ayarlamak mümkün oluyor.

Bu zamana kadar geliştirdikleri en iyi kameranın bu olduğunu ifade eden Microsoft, DSLR kalitesinde çekimler yapılabileceğini iddia ediyor. Tabii bu çekimler Microsoft’un kendisinden geldiği için kesin sonuçlar için biraz daha beklememiz gerekiyor. Lumia 950 XL’in prototip donanımı ve yazılımı kullanılarak çekildiği belirtilen fotoğraflara haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

WP_20150922_15_56_52_Pro

 

 

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir