Güneş panellerinde yeni teknoloji!

Araştırmacılar, güneş panellerinin verimliliğini artırabilmek için yeni bir yarı iletken geliştirdi. Yeni geliştirilen malzeme ile panel verimliliği iki katına çıkabilir.

Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, güneş hücrelerinin verimliliğini yüzde 50’nin üstüne kolayca çıkarabileceğine inandıkları yeni bir alaşım geliştirdiler. Yeni malzeme, hem verimlilikte artış sağlarken, panel maliyetlerini azaltacak potansiyelde.

Yeni bir yarı iletken

Yeni yarı iletken arsenik, galyum, bizmut ve azot karışımından üretildi. Daha önce test edilen alaşımlara göre yüzde 25 daha ucuz olan bu yarı iletkenin, yakın kızıl ötesi ışığı emebilen dünyanın en uygun maliyetli malzemesi olduğu belirtiliyor. Güneş panellerinde kullanılabilecek potansiyeldeki malzeme, sıradan güneş panellerinde yüzde 25 olan verimliliği, yüzde 50’lere kolaylıkla çıkarabilir.

Araştırmacılar, silikonun maliyetlerinin düşmemesi nedeniyle artık yeni malzemelerin geliştirilmesi gerektiği düşüncesinde. Birden fazla malzemenin kullanıldığı bu alaşım ile paneldeki her katman belirli ışık türlerine odaklanır ve fotonlardan en yüksek verim elde edilir.

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir