Kurşun geçirmez kumaş ürettiler

6_d
Kahramanmaraş’ta bir firma tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri onaylı kurşun geçirmez kumaş üretildi. 

Kipaş Holding’in gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretilen  kurşun geçirmez kumaşta özel bir elyaf kullanıldı.

Kurşun geçirmezliğinin yanı sıra kızılötesi ışınlarla görülemeyen,  yanmaz ve su geçirmez özellikteki kumaşın, ağırlığı nedeniyle dezavantajlı olan  çelik yeleklerin yerine kullanılabileceği değerlendiriliyor.

  7_d

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Öksüz, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmalarının sonucunda kurşun  geçirmez kumaş ürettiklerini söyledi.

Teknik tekstilde önemli mesafeler aldıklarını belirten Öksüz,  “Yaptığımız Ar-Ge çalışmalarının ardından savunma sanayisine yönelik ürünler  geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Özel bir elyaf kullanarak kurşun  geçirmez kumaş ürettik, bu kumaşı geliştirdik ve TSK’dan onay aldık. Ürettiğimiz  bu kumaş TSK’nın yaptığı denemelerde başarılı oldu. Çok başarılı netice verdi.”  diye konuştu.

2_d

5_d

‘GİYENLER DAHA RAHAT HAREKET ETME İMKANI BULACAK’  

Çelik yeleklerin ağırlığı nedeniyle insan hareketlerini kısıtladığına  dikkati çeken Öksüz, “Çelik yelekler giyildiği zaman konforlu olmayan bir ürün.  Ürettiğimiz bu kumaş sayesinde kullanan kişi daha rahat hareket etme imkanı  bulacak.” dedi.

Öksüz, kumaşın yakın zamanda seri olarak üretileceğini bildirdi.

4_d

Author: Harun

Share This Post On

1 Comment

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir