Meltdown ve Spectre açıkları için güncelleme alacak telefonlar?

CES 2018‘den hemen önce karşımıza çıkan Meltdown ve Spectre açıkları konuşulmaya devam ediyor. Masaüstü yanında mobil tarafı da etkileyen durum, önemli riskler oluşturuyor.

“Bu açıklar için telefonum güncelleme alacak mı?” sorusunun cevabı ise bu araçta yatıyor. Biliyorsunuz son günlerde teknoloji dünyasının en çok konuştuğu konuların başında işlemci açıkları Meltdown ve Spectre yer alıyor. Intel, AMD ve ARM işlemcileri tehlikeye sokan bu açıklar, şu an son kullanıcıyı direkt olarak vurmuyor olsa da gelecek için büyük risk yaratıyor. Donanımsal oldukları için şu an ancak yazılımsal olarak engellenebilen bu açıklar, masaüstünde olduğu gibi mobilde de güncelleme gerektiriyor. Peki sizin akıllı telefonunuz güncelle aldı mı ya da alacak mı? Bunun cevabı için riCompro güzel bir araç hazırlamış durumda. Direkt olarak buradan ulaşabileceğiniz bu araç, yaptığınız model seçimleri üzerinden kullandığınız telefonun güncelleme alıp almadığını ya da alıp almayacağını kontrol ediyor. Araç Samsung, Apple, HTC, LG, Moto, Huawei ve Honor marka telefonlara destek veriyor.

Meltdown ve Spectre için güncelleme alacak cihazlar Yapılan araştırmaya göre Samsung, HTC, LG, Moto, Huawei ve Honor markalarının 2017 model telefonları Google‘ın hazırladığı önemli güvenlik güncellemesini alıyor. Apple tarafından iOS 11 çalıştıran iPhone 5S ve üstü cihazların en güncel sürümlerinde de sorun bulunmuyor. Samsung’un telefonlara ek olarak Tab S3 tablet modelini de güncelleyeceği belirtiliyor. Yukarıdaki listede görebileceğiniz üzere Galaxy S6, Galaxy S7, LG V20 ve Huawei Mate 9 gibi cihazlar da güncelleme alıyor.

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir