Nvidia Tegra K1, Snapdragon 801′i ezdi geçti

gsmarena_001

Nvidia’nın yeni nesil mobil işlemcisi Tegra K1, Qualcomm Snapdragon 801 ile karşılaştırıldı. Sonuç ise başlıktaki gibi.

Nvidia Tegra 3′ten sonra Tegra 4 ile mobil cihazlarda kendine eskisi kadar yer bulamayan Nvidia, tamamen yenilediği ve bilgisayarlarda kullandığı grafik mimarisi Kepler’in minik bir sürümünü entegre ettiği yeni mobil işlemcisiyle iddialı geliyor.

Ocak ayında duyurulan Nvidia Tegra K1, artık yeni cihazlarda gözükmeye başladı. Bunlardan biri de Xiaomi Mi Pad.

 

Nvidia Tegra K1 işlemcili Xiaomi Mi Pad, Tegra 4 işlemcili Nvidia SHIELD ve Snapdragon 801 işlemcisini kullanan Oppo Find 7a karşılaştırıldı. Test sonuçlarına geçmeden önce Nvidia Tegra K1‘i biraz yakından tanıyalım.

 

Nvidia Tegra K1

ARM Cortex A15 mimarisini kullanan 4 + 1 çekirdekten gücünü alan Nvidia Tegra K1, Xiaomi Mi Pad üzerinde 2.3 GHz’de çalıştırılıyor.

 

Grafik işlemci tarafında Nvidia’nın bilgisayarlarda kullandığı Kepler mimarisinin miniğini temel alan, 192 işlem birimine sahip bir ünite kullanılıyor. Bu da gerçekten testlere göre gayet yeterli bir performansa sahip olduğunu gösteriyor. Dilerseniz testlere başlayalım.

 

Nvidia Tegra K1 ve Snapdragon 801 Karşı Karşıya!

Yapılan testlerde, hem salt işlemci çekirdek gücü hem de grafik işlemci gücü açısından Snapdragon 801‘den epey ileride olan Nvidia Tegra K1, acaba Qualcomm’un yeni işlemcileri Snapdragon 805 ve 810‘a karşı neler yapabilecek? Çünkü bu soruya verilecek cevap da önemli.

 

test1-489x600

 

Nvidia Tegra K1 ve Snapdragon 801 Karşı Karşıya!

WEB performansına da baktığımızda durum değişmiyor.

 

test2

 

Kaynak : Scroll

 

 

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir