Samsung bataryasında gizli dinleme düzeneği var mı?

how-to-use-nfc-0014

Son zamanlarda sosyal medyada yayılan bu yanlış bilgi maalesef çoğu kişinin inanmasına ve cep telefonunun donanımına zarar vermesine neden olmuştur. İşin aslına bir de teknik yönüyle bakalım.

Samsung bataryalardaki durum?

Bulunduğu iddia edilen gizli dinleme düzeneği, bataryaya entegre edilmiş NFC teknolojisinin antenidir. Ayrıca bu durum için Samsung batarya üzerine NFC in açılımı bile yazmış – Near Field Communication (Foto 1)

Samsung kendi resmi sitesinde bu durumu açıklamış. Batarya satış bölümünde şu şekilde bir ibare yer almaktadır.

NFC Entegreli
Bu pil,  diğer aygıtlar ve aksesuarlar ile iletişim sağlayan bir NFC anten ile donatılmıştır.”

Ekran Resmi 2015-05-27 10.03.18

Ekran Resmi 2015-05-27 15.48.05

5105532149417

Nedir bu NFC?

NFC (Near Field CommunicationYakın Alan İletişimi) olarak adlandırılan ve iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır..

NFC kullanım alanları için tıklayın

NFC ile Ödeme

Cep telefonlarında banka kartı, kredi kartı gibi birden fazla kart saklanabilir; böylelikle ödeme sırasında cüzdanınızdan kart seçip kasiyere vermek yerine cep telefonu üzerinden isteğiniz kartı tuşlayıp temassız terminale yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz.

Turnikelerde Geçiş Kolaylığı

İşe gelirken turnikelerden ayrı bir kartla geçmek yerine NFC uyumlu cep telefonunuzu terminale yakınlaştırarak geçebilirsiniz.

Ulaşım Ödemelerinde NFC

NFC, toplu taşımada kart taşımak yerine cep telefonunuza yüklemiş olduğunuz kartınızla hem kartınızın avantajlarından yararlanmaya devam etmenizi, hem de sadece cep telefonu taşıyarak istediğiniz yere ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

Tüm Biletleriniz NFC’li Cihazınızda

NFC’li cep telefonları ile biletlerinizi de elektronik olarak alıp kullanabileceksiniz. Cep telefonunuz üzerindeki bileti gösterip stadyuma girebilecek, istediğiniz zaman büfelerde bulunan temassız terminallerden yiyecek ve içeceğinizi satın alabileceksiniz.

Otomatlarda NFC ile Ödeme

Otomatlardan istediğiniz ürünü seçtikten sonra ödemenizi cep telefonunuzu yaklaştırarak yapabilirsiniz.

smartags01

Veri Alışverişi

İş görüşmelerinde kartvizit alıp vermek NFC ile çok kolay. NFC uyumlu iki cep telefonunu birbirine yakınlaştırarak kartvizit bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Parkmetrelerde NFC Kolaylığı

Aracınızı park ettikten sonra temassız terminallere cep telefonunuzu yaklaştırarak ödemelerinizi NFC ile yapabileceksiniz.

sony-one-touch-phone-nfc

NFC ile Tanıtım ve Reklam

NFC uyumlu cep telefonunuzu NFC etiketine yaklaştırarak etikette tanımlı hizmetten veya üründen yararlanabilirsiniz. Örneğin akıllı posterlerde bir kafeden kahve kuponu kazanabilir veya en favori müzik grubunuzun şarkısını cep telefonunuza indirebilirsiniz. Seyahatlerinizde NFC uyumlu cep telefonunuz sizin bir yardımcınız olabilir; turist kiosklarından istediğiniz dilde bilgi alabilir, müzeye daha adımınızı atmadan içeride hangi sergilerin olduğunu öğrenebilirsiniz.

samsung_galaxy_nexus_battery

NFC cihazın hangi kısmında bulunuyor?

Her telefon üreticisinin kendi cihazlarına NFC’i entegre etme şekli farklı olabiliyor.
Arka kapağın iç kısmında veya batarya da olabiliyor

52fdd22c30447

 

Author: Harun

Share This Post On

1 Comment

  1. Açıklamalar doğru

    Post a Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir