Türkiye’nin internet hızının istatistikleri sunuldu

İnternet hızını ölçmek için en popüler sitelerden biri olan Speedtest, Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkelerin internet veri bilgilerini paylaştı. Speedtest Türkiye raporunda 2016 yılında yaşanan güncel olaylara da yer verilirken hem sabit geniş bantta hem de mobilde en yüksek internet hızlarını sağlayan operatörler hakkında ayrıntılar paylaşıldı.

Speedtest Türkiye raporunda ilk göze çarpan bilgi, Türkiye’de gelişen internet altyapısına paralel bir şekilde karışık sonuçların ortaya çıkması oldu. Speedtest’in raporuna göre, hem sabit geniş bantta hem de mobilde yapılan yoğun yatırımlara rağmen; mobil indirme hızı, sabit geniş bant indirme hızını ikiye katlıyor.

speedtest
Speedtest raporuna göre Türkiye’nin ortalama mobil indirme hızı 31,01 Mbps, sabit geniş bantta hız ortalaması 14,51 Mbps olarak açıklandı. Aynı araştırma sonuçlarına göre ABD’de mobil indirme hızı 19,61 Mbps, sabit geniş bant hızı ise 54,97 Mbps olarak tespit edildi. Bu sonuçlar mobil bağlantı olarak dünya ortalamasının üstünde olduğumuzu fakat sabit geniş bant hızında çok fazla yatırım yapılmasına rağmen hala dünya ortalamasının çok altında olduğumuzu gösteriyor.

speedtest-4

speedtest-1

speedtest-2

speedtest-3

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir