IKEA, mobilyaların montajına artırılmış gerçeklik kattı [Video]

Dünyanın en büyük mobilya üreticilerinden IKEA, biliyorsunuz çoğu ürününü parçalanmış şekilde kutuluyor. Bu sayede kutu boyutlarını azaltan firma, montaj işlemini kişilere bırakıyor. Ancak bu montaj işlemini yapmak basit kurulum kılavuzlarına rağmen büyük sorun olabiliyor. İşte bunun için hazırlanmış harika bir konsept uygulama bulunuyor.

Tasarımcı Adam Pickard’dan çıkan AssembleAR isimi uygulama, IKEA‘nın geleceğini şimdiden resmetmiş görünüyor. iPhone X ve ARKit altyapısında hayal edilen uygulama, oldukça güzel bir mantık üzerine kuruluyor. Buna göre kişiler ilk olarak satın aldıkları uygulamanın barkodunu telefona taratıyor.

Bu barkoda göre ürünün artırılmış gerçeklikte hazırlanmış kurulum kılavuzu internetten indiriliyor. İşte eğlenceli kısım bundan sonra başlıyor. Uygulama aldığınız mobilyayı nasıl kuracağını evinizin ortasına yerleştirdiği sanal animasyon ile gösteriyor. Bu sayede kurulumun çok daha kolay yapılabildiği söylenirken, gösterilen örnek de gerçekten inovatif görünüyor. Çünkü teknik kurum belgelerini anlayıp uygulamak özellikle karmaşık mobilyalarda kolay olmuyor.

IKEA bu sürece geçi yapabilir

Şirket hali hazırda artırılmış gerçeklik altyapısını kullanıyor. Türkiye’de aktif olarak olmayan bir uygulaması bulunan IKEA, mobilyaları satın almadan önce sanal olarak evinize yerleştirmenize imkan tanıyor. İşte bu yüzden Adam Pickard ile ortak bir çalışma yapabileceği söylenen firma, yeni teknolojileri kullanmayı seviyor. AssembleAR‘ın ne zaman gerçeğe dönüşeceği ise henüz bilinmiyor.


Kaynak: LOG

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir