Windows 8 yükseltmesinden sonra Windows 10 ’u yeniden yükleme

win10_8

Windows 8’den windows 10’a yükseltme yapmak sisteminizde bazı sorunlara yol açabiliyor. Bu sorunları genelde sıfırdan bir kurulum ile çözmek tabiki en mantıklısı.

Ancak Microsoft yükseltme seçeneğinin dışında şu an için windows 10 a geçişte  windows 8 orjinal keylerini kullandırtmıyor.

Bu durum için microsoft forumlarında şöyle bir açıklama yapılmış

Ekran Resmi 2015-07-31 14.37.52

Yükseltmeden sonra Windows 10’u yeniden yükleme

Aytaç Suat Gültekin başlangıç tarihi

Ücretsiz yükseltme avantajından yararlandıktan sonra Windows 10’u yeniden yüklemeniz gerekirse ne  yapmanız gerektiğine dair sorularınız olduğunu görüyoruz. Burada ücretsiz yükseltme teklifiyle alakalı bir kaç basit soru ve cevapları yer almaktadır.

Soru: Windows 10’aü Ücretsiz yükseltme yaptığımda, sonradan Windows 10’u nasıl temiz kurulum yapabilirim?

Cevap: Bilgisayarınızı bir kez yükseltme teklifinden yararlanarak Windows 10’a yükseltir ve çevrimiçi olarak etkinleştirirseniz, ücretsiz yükseltme yaptığınız cihaz üzerinde ve yükseltme yaptığınız aynı Windows 10 sürümüyle tekrar temiz kurulum (kurulum medyasından önyükleme yaparak) yapabileceksiniz. Yeni bir satın alım  yapmaya veya önceki Windows sürümüne geri dönmenize gerek yoktur.

Windows Sık Sorulan Sorular sayfasında Windows 7 ve Windows 8.1 sürümleri için hangi sürümlere geçiş yapılacağı açıklanmıştır. (Yükseltme yaptığımda hangi Windows 10 sürümüne sahip olacağım? sorusunu inceleyin). Daha fazla bilgi için geçen ay yayınlanan Windows 10 sürümleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yükseltme yapılmış ve çevrimiçi etkinleştirilmiş cihazlar için Windows 10 temiz kurulumunu  yapabilmek için.

  1. Uygun Windows 10 sürümünün yükleme dosyalarını indirebilecek ve bir usb veya dvd oluşturabileceksiniz.
  2. Windows 10 kurulumu sırasında ürün anahtarı girme adımını geçerek kuruluma devam edebileceksiniz. Windows 10 bu cihazlarda otomatik olarak çevrimiçi etkinleşecektir. Bu adımı geçmeniz ancak kurulum medyası üzerinden önyükleme (boot) yaparak kurulumu başlattığınızda mümkün olacaktır.

Daha önce Windows 10’a yükseltme yapılmış ve etkinleştirilmiş olan cihazlarda yeniden temiz kurulum yapıldığında sorunsuz olarak otomatik çevrimiçi etkinleştirme gerçekleşecektir.

Soru: Windows 10 cihazımda bir donanım değişikliği yaparsam ne olacak?

Cevap: Windows 10 cihazınızda bir donanım değişikliği yapılırsa (anakart gibi) Windows’un yeniden etkinleştirilmesi gerekecektir. Bu daha önceki Windows sürümlerinde (Windows 7 e Windows 8.1) olduğu gibidir. Bu gibi durumlarda ücretsiz yükseltme teklifi geçerli olmayacak ve Windows 10 etkinleştirmesi yapılmayacaktır.

Aytaç Suat Gültekin

 

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir