Note 8’in yüz tanıma sistemi ne kadar güvenli?

Daha önce Galaxy S8’de olduğu gibi Samsung’un yeni amiral gemisi Note 8’in yüz tanıma sistemi de kolayca kandırılabiliyor. Hem de basit bir Facebook profil resmiyle.

Samsung’un Galaxy S8  serisi ve Note 8’de kullandığı güvenlik mekanizmalarından biri olan yüz tanıma sistemi, kişinin yüzünün 2D haritasına dayandığı için kolayca kaldırılabiliyor. Geliştirici Mel Tajon, Note 8 yüz tanıma testinde sistemi basit bir fotoğrafla kandırdı.

Note 8 yüz tanıma sistemini kandırdılar!

Samsung, Mart ayında tanıttığı Galaxy S8 ile yüz tanıma ve iris tarayıcı gibi kullanıcı güvenliği konusunda önemli hizmetler sunmuştu. Fakat S8’in yüz tanıma sisteminin fotoğraflarla kandırılabileceği ortaya çıkmıştı.

Samsung bundan ders almamış ve sistemde harhangi bir geliştirme yapmamış olsa gerek. Çünkü geliştirici Mel Tajon, sistemi başka bir Note 8’de yer alan fotoğrafla geçmeyi başardığını gösteren videoyu paylaştı.

 

Tajon, bir tweetinde iPhone’da yer alan Facebook profil fotoğrafı ya da Instagram’dak selfie fotoğrafı ile Note 8’in yüz tanıma sistemini aşabildiğini belirtti. Böylece yüz tanıma sistemine fazla güvenilmemesigerektiği açıkça ortaya çıkmış oldu. Kişisel bilgilerimizin yer aldığı akıllı telefonlarımızda parmak izi okuyucuyu tercih etmenin daha güvenli olduğu da anlaşılmış oldu.

Author: Harun

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir